Levandule

Popis Levandule lékařské

Levandule lékařská se řadí do čeledi Hluchavkovité (Lamiaceae).

Je to vytrvalý, 50 až 90 cm vysoký polokeř, který je velmi bohatě větvený. Listy jsou přisedlé, vstřícné, čárkovitého tvaru, přibližně 2,5 – 5 cm dlouhé. V mládí jsou listy šedoplstnaté a později zelenavé a na rubu žláznatě tečkované. Levandulové květy jsou drobné, uspořádané do klásků. Jednotlivé květy mají trubkovitý, modravě šedý květní kalich, který je mělce zubatý, pěticípý, s fialovými chloupky. Květní koruna je fialová a dvoupyskatá. Horní pysk je dvoulaločný a spodní trojlaločný. Levandule kvete od června do srpna. Má charakteristickou příjemnou vůni. Plodem je tvrdka.

Mezi obsahové látky patří zejména silice, třísloviny a také glykosidy a fytoncidní látky.

Botanické jméno je odvozeno z latinského „lavare“, což znamená umývat. Levandule totiž tvořila odedávna přísadu do koupelí. Již staří Římané ji využívali ve svých lázních. Levandule pochází ze Středomoří, avšak roste po celé Evropě. Nejvyšší kvality dosahuje v nadmořské výšce mezi 700 a 1400 metry. Asi netřeba zdůrazňovat, že nejlepší levandule a tudíž i silice se získávají právě v oblastech kolem Středozemního moře a prvenství patří samozřejmě Francii. Levandule a cikády - to jsou dva symboly Provence, oblasti na jihu Francie, která je svými levandulovými poli proslulá.   

Použití levandule

Levandule se používá již po tisíce let a to ve formě esenciálního oleje nebo čerstvých či sušených lístků. Levanduli s nejušlechtilejší vůní a současně nejběžněji používaný druh, můžeme najít pod třemi různými názvy: levandule úzkolistá - lavandula angustifolia, levandule lékařská - lavandula oficinalis, levandule pravá - lavandula vera.  Co do léčivých účinků, je tato levandule nejvýznamnější. Esenciální olej se z levandule získává ve vodní páře, destilací květů rostliny.   

Levandule se používá do koupelí při špatně se hojících ranách. Také ve formě mazání při revmatismu, nataženém svalu, bolestech, po úrazech či při zánětech nervů. Levandulový olej můžete přidat do jiného oleje, který použijete k masáži.

Levandulová silice je také součástí mnoha kosmetických přípravků a hojně se využívá ve výrobě parfémů. Čistý levandulový olej, nanesený po kapkách na kůži, je přírodním repelentem. A pokud Vás hmyz bodne, potřete postižené místo levandulovým olejem. Jako jediný, z esenciálních olejů, se smí aplikovat neředěný přímo na pokožku.

Pár kapek levandulového oleje, naneseného na spánky, Vás zbaví bolesti hlavy. Levandulový olej v aromalampě pozvedne Vaši náladu a krásně pročistí vzduch v místnosti. Také působí proti únavě, stresu a úzkostech. Dále při nachlazení, kašli, zánětu dutin a chřipce. Pro zmírnění dráždivého kašle, můžete vmasírovat pár kapek oleje do kůže hrudníku a hrdla. Levandulový olej můžete přidat do nádoby s horkou vodou pro inhalaci nebo do odpařovačů na topení.

Pokud trpíte nespavostí, nakapejte si pár kapek levandulového oleje na kapesník, který si dáte do postele nebo provoňte vzduch v místnosti levandulovým osvěžovačem vzduchu. Možností použití levandule, v různých podobách, je mnoho a Vy si jistě najdete to svoje.