Myrta obecná

Myrta obecná (Myrtus communis) pochází z oblastí kolem Středozemního moře, kde její keře dorůstají až pětimetrové výšky. Jde o stálezelený keř se 3-5 cm dlouhými lístky. Bílé květy připomínají pěticípé hvězdičky. Plodem je modročerná bobule s několika semeny. Patří do rozsáhlé čeledi Myrtaceae, čítající na 3000 druhů.

S myrtou se setkáme už v Řecké mytologii, je spojována s bohyní Afrodité, také zaujímá významné místo v dílech Hippokrata, Galena a rovněž u arabských učenců. Pro národy kolem Středozemního moře myrta symbolizovala lásku a nesmrtelnost. Byla pro ně nepostradatelnou rostlinou při nejrůznějších obřadech. My si dodnes zdobíme svatební šat větvičkou z myrty. Tento zvyk má kořeny již v antice, kdy byla myrta považována za magickou rostlinu. V dnešní době je jednou ze základních aromaterapeutických rostlin, resp. olej z ní.

Sušené květy a listy krásně a dlouho voní, proto se často přidávají do pot pourri. Myrtový olej je součástí parfémů, mýdel, masážních a koupelových olejů, šampónů a mastí. Pro lékařské účely se využívá při léčbě akné a při zánětech dásní. Pití čaje z listů myrty pomáhá při zánětu dutin a kašli. Můžete ji také použít jako kloktadlo. Myrtová tinktura se využívá při urologických problémech a zánětech močových cest, neboť má silné dezinfekční účinky. Léčba by měla trvat dva nanejvýš tři týdny, bez ohledu na způsob podání. Dlouhodobé užívání není vhodné.

Kontakt

Levandulový obchůdek Praha
607 860 155 info@levandulovyobchudek.cz